Voimassa 15.4.2020 alkaen

Verkkokauppa

Seppälän Ratsastuskoulu Oy (y-tunnus 3016971-2) myy verkkokaupassa tuotteita täysi-ikäisille yksityishenkilöille Suomeen. Tuotteiden hinnat sisältävät arvonlisäveron. Pidätämme oikeuden hintojen ja toimituskulujen muutoksiin.

Sovellamme verkkokaupan tilaus- ja toimitusehtoja myös sähköpostitse ja puhelimitse tilattuihin palveluihin.

Tilaaminen

Tuotteet tilataan verkkokaupassa siirtämällä ne ostoskoriin ja maksamalla ostoskorin sisältö verkkokaupan kassalla. Kaikki asiakastiedot käsitellään luottamuksellisesti. Tilauksen yhteydessä kysyttyjä yhteystietoja ei käytetä muuhun kuin tilauksen toimitukseen tai siinä mahdollisesti ilmenevien epäselvyyksien selvittämiseen. Tilatessasi verkkokaupasta sinun edellytetään tutustuneen ja sitoutuneen kulloinkin voimassa oleviin toimitusehtoihin.

Maksaminen ja maksutavat

Verkkokaupan maksujenvälityksen toteuttaa Checkout.fi. Maksutapoina ovat yleisimmät pankkikortit, tilisiirto sekä laskulla maksu. Mikäli maksutapaan liittyy kuluja asiakkaalle, on tieto ilmoitettu selkeästi valitessa maksutapaa. Maksutavat toteutetaan suojatulla yhteydellä, jonka varmentaa Checkout.fi -palvelu. Maksamisesta ja maksutavoista on tarkemmin tietoa sivulla https://www.checkout.fi/ehdot-ja-sopimukset/maksuehdot

Noutoasiakkaat voivat maksaa tuotteen noudon yhteydessä käteisellä tai pankkikorteilla.

Tuntikortit sekä lahjakortit voi maksaa laskulla. Tuntikortit ja lahjakortit on maksettava ennen tuntikortin voimassaolon alkua (ennen ensimmäistä ratsastustuntia) ja viimeistään eräpäivänä. Maksumuistutuksista peritään kuluttajasuojalain mukainen muistutusmaksu sekä viivästyskorko.

Palautusten ja peruutusten käsittely

Kun palautat ostoksesi, ota yhteyttä Seppälän Ratsastuskoulun asiakaspalveluun etukäteen. Yhteystietosivulla löydät aina ajantasaiset yhteystiedot. Tuotteilla on kuluttajasuojalain mukainen 14 päivän palautusoikeus.

Tilauksesta valmistettuja tuotteita sekä henkilökohtaiseen hygieniaan liittyviä tuotteita ei voi palauttaa mikäli kyseessä ei ole mahdollinen tuotevirhe; Seppälän Ratsastuskoulu Oy:n asiakaspalvelun kanssa voi neuvotella mahdollisuuksista. Noudatamme tässä kuluttajaneuvojan ohjeistuksia, jotka voi tarkistaa ajantasaisesti kuluttaneuvonnan sivulta.

Jos olet jo ehtinyt maksaa laskun, mutta palautat tuotteen, toimita henkilö- ja tiliyhteystietosi kirjallisesti Seppälän Ratsastuskoulun asiakaspalveluun maksun palauttamiseksi. Sähköpostitse: laskutus@seppalanratsastuskoulu.fi tai postitse Seppälän Ratsastuskoulu Oy, c/o Kati Kiirasmaa, Koskentie 1, 35700 Vilppula

Tilaus- ja maksuvahvistus

Onnistuneen tilauksen jälkeen sähköpostiisi lähetetään tilausvahvistus. Vahvistusviestien lähettäminen edellyttää sähköpostiosoitteen antamista tilauksen yhteydessä.

Toimitustapa ja -kulut

Tilauksesi toimituskulut näet valittuasi maksu- ja toimitustavan. Toimitamme ratsastustuntikortit digitaalisessa tuntivarausjärjestelmässämme. Lahjakortista saat sähköpostitse koodin verkkokauppaan tai vaihtoehtoisesti sovimme toimituksen sähköpostitse tulostettavasta lahjakortista tai postitettavasta/noudettavasta lahjakortista. Postitse toimitettaviin lahjakortteihin lisätään toimituskulu.

Voit myös noutaa tuotteet Seppän Ratsastuskoululta, jolloin toimituskuluja ei ole. Noutoasiakkaat voivat myös maksaa tilaamiaan palveluita tai tuotteita noutaessaan. Valitsessa toimitustavaksi nouto Ratsastuskoululta, saa ostaja vahvistuksen erikseen sähköpostitse tai puhelimitse tilauksensa valmistumisesta ja noutoajoista.

Toimitusaika

Yleisimmät toimitusaikamme Suomeen ovat tilauksesta ja toimitustavasta riippuen 1-9 päivää. Emme vastaa ylivoimaisen esteen aiheuttamista viivästymisistä tai viivästysten aiheuttamista välillisistä haitoista. Mikäli toimitusaika poikkeaa arvioidusta toimitusajasta, ilmoitamme asiasta viipymättä sähköpostitse tai tekstiviestillä. Poikkeavista toimitusajoista tiedotetaan verkkokaupan etusivulla.

Ratsastuskoululta noudettavat tilaukset voi noutaa erikseen sovittuun aikaan. Olemme yhteydessä ajan sopimiseksi.

Vaihto- ja palautusehdot

Sinulla on Suomen kuluttajansuojalain mukainen oikeus vaihtaa tai palauttaa koko tilauksesi tai osa siitä 14 vuorokauden kuluessa tilauksen vastaanottamisesta. Palautusoikeus koskee vain alkuperäispakkauksessa olevia käyttämättömiä ja myyntikelpoisia tuotteita. Palautusoikeus ei koske sinetöitynä toimitettua tavaraa, jota ei voi terveydellisistä tai hygieniasyistä paketin avaamisen jälkeen palauttaa; esim., kosteusvoiteet ja muut kosmetiikkatuotteet, elintarvikkeet.

Palautusoikeus koskee myös lahjakortteja; lahjakortin on oltava käyttämätön. Mitätöimme lahjakortin palautuksen yhteydessä.

Tilatut tuntikortit ja lahjakortit voi perua erityisen painavasta syystä. Mikäli loukkaantumisen tai vakavan sairastumisen tai muun vastaavan esteen vuoksi et voi käyttää tuntikorttia sen voimassaoloaikana, ole yhteydessä Seppälän Ratsastuskouluun; sovimme tapauskohtaisesti pidemmän voimassaoloajan tuntikortille. Vakavan loukkaantumisen tai sairastumisen osalta tuntikortilta voidaan hyvittää käyttämättömät tunnit siten, että jo käytettyjen ratsastustuntien arvo on hinnaston mukainen irtotunnin hinta. Palautuksesta voidaan veloittaa hinnaston mukainen toimistokulu.

Palauttaessasi toimitetun tilauksen, liitä siihen mukaan asiakasnumerosi/nimesi ja yhteystietosi sekä tilinumerosi rahojen palautusta varten.

Palautusosoite: Seppälän Ratsastuskoulu Oy, c/o Kati Kiirasmaa, Koskentie 1, 35700 VILPPULA

Jos haluat palauttaa tai vaihtaa tuotteita tarkistusajan jälkeen, ole suoraan yhteydessä Seppälän Ratsastuskouluun.

Ongelmatilanteet

Mikäli tuote on kadonnut tai vioittunut kuljetuksen aikana tai se ei muuten vastaa tilaustasi, tulee sinun ilmoittaa virheestä viimeistään 14 päivän kuluessa vaihto- ja palautusehdoissa mainituille tahoille. Jos paketti on vioittunut postissa, on tuotteesta tehtävä välittömästi reklamaatio postiin.

Seppälän Ratsastuskoulu Oy

c/o Kati Kiirasmaa

Koskentie 1

35700 VILPPULA

Seppälän Ratsastuskoulu Oy © 2020