Myytävät hevoset ovat Seppälän Ratsastuskoululla olevia hevosia, joista Ratsastuskoulu luopuu. Toimintamme luonteen takia olemme havainneet myytävät hevoset hyviksi ratsuiksi, mutta ratsastuskoulutoiminnassamme ne eivät ole sopivia. Meille tärkeää on hyvä koti hevoselle, joten kerrothan yhteyttä ottaessa, millaiseen paikkaan hevonen olisi lähdössä. Hevosten kohdalla on tieto, onko hevonen myynnissä vai onko vaihto tai ylläpito mahdollista.

r. Brendis / MYYTÄVÄNÄ

Opetushevonen BrendisBrendis on latvialainen puoliverinen, joka on syntynyt vuonna 2007. Se on tasoltaan heB ja hyppää hyvin 90 cm tasolle asti. Brendis on kiltti ratsastaa ja se osaa paljon. Brendiksen kanssa täytyy olla napakka, jotta se alkaa kuuntelemaan ratsastajaa mutta homman toimiessa se on miellyttävä ja kevyt ratsastaa kaikissa kolmessa askellajissa. Maastossa luotettava ja varma menijä. Brendis on monen ratsastajan suosima, mutta ei valitettavasti sovellu ratsastuskoulutoimintaan, jossa on paljon aloittelijoita sekä vähän kokeneita ratsastajia. Brendis on sävyisä, helppo hoidettava. Lisätietoja saa soittamalla ratsastuskoululle, näyttö ja koeratsastusta voidaan sopia. Om. Seppälän Ratsastuskoulu kuva: Tanja Ukkonen/ tanjaukkonen.kuvat.fi  

r. Palagin ”Pave” /MYYTÄVÄNÄ

Opetushevonen PalaginPave on syntynyt vuonna 2009 ja rodultaan se on puoliverinen ratsuhevonen. Pavella on kisattu koulua, sekä esteitä edellisillä omistajilla. Tasoltaan se on heA ja esteillä suorittaa hyvin 100 cm tasolle asti. Pave saapui Seppälään hiljattain ja osallistuu tunneille pikkuhiljaa. Pave on luonteeltaan rauhallinen ja hieman laiska. Pave on hellyttävä ja ihmisrakas, mutta stressaantuu Ratsastuskoulutoiminnassa jatkuvasti vaihtuvista ratsastajista ja hoitajista. Muutaman Paveen keskittyneen hoitajan tiimissä Pave on viihtynyt hyvin, joten ratsastuskoulun tilalle Pave tarvitsee kodikseen paikan, jossa Pavella on ihan omat ihmiset toisin kuin ratsastuskoulussa on. Lisätietoja Pavesta saa soittamalla Ratsastuskoululle, näyttö ja koeratsastus voidaan sopia. Pavea voi myös tiedustella vaihtoon tai ylläpitoon.  Om. Seppälän Ratsastuskoulu Oy kuva: Tiia Tartia
Top